The Falcon Nexus Steam 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove is a complete kitchen solution for a wide range of cooking needs. Whether you’re frying, grilling, baking, or steaming, you can achieve precise results with this comprehensive cooker.
There are four oven cavities including a dedicated steam oven, an electric glide-out grill, a multi-functional oven, and a bread proving drawer. You can fill your kitchen with the warm aroma of freshly baked bread or impress dinner guests with a multi-course meal. There are five natural gas burners and two ceramic zones, giving you an ultra-versatile cooktop ideally suited for passionate home chefs.
This Falcon freestanding cooker is finished in sleek stainless steel with brushed chrome fittings to complement a contemporary kitchen.
There are four oven cavities including a dedicated steam oven, an electric glide-out grill, a multi-functional oven, and a bread proving drawer. You can fill your kitchen with the warm aroma of freshly baked bread or impress dinner guests with a multi-course meal. There are five natural gas burners and two ceramic zones, giving you an ultra-versatile cooktop ideally suited for passionate home chefs.
This Falcon freestanding cooker is finished in sleek stainless steel with brushed chrome fittings to complement a contemporary kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | NEX110SODFSS |
| Weight (kg) | 134.2 kg |
| Depth (mm) | 604 mm |
| Height (mm) | 905 mm |
| Width (mm) | 1092 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Cooktop fuel type: Natural Gas |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with Brushed Chrome fittings |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Fast heat-up | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Eco | |
|---|---|
| Number of Functions | 13 |
| Dough proving | |
| Rapid Heat | |
| Steam | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan heating | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6.95 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 31 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 158 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Nexus |
| EAN | 5028683121701 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX110SODFSS
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon Nexus Steam 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Ivory NEX110SODFIV
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Chrome NEX110SODFSL
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
