Falcon is one of the world’s leading cooker brands, and this stylish Classic Deluxe 90cm Freestanding Dual Fuel unit does not disappoint, delivering superb cooking experiences and intuitive usability.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 73L of capacity in the left hand oven, and 67L in the other. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 73L of capacity in the left hand oven, and 67L in the other. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CDL90DFWHB |
|---|---|
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 1 x Handy rack and 1 x Griddle plate |
| Finish Colour | White |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 73 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 67 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | White finish with brass fittings |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven Fuel & Size LH / RH: Electric 73 / Electric 67 Oven Type LH / RH: Multi Function Incl. Rapid / Fan Forced Electric dual circuit grill 5 Gas burners incl. multi ring wok burner Cook & Clean Oven Liners: Rear & Sides (Left hand oven) Left hand programmable oven Rear vented ovens Wok cradle Left hand oven programmable clock Side opening door - LH / RH Porthole / Solid Door 1x Oven light Child lock (oven controls): Left hand oven |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Double glazed door |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 140 L |
|---|
Functions
| Fan forced | |
|---|---|
| Defrost | |
| Browning Element | |
| Slow cooking |
Electrical Connection
| Connected load | 8.6 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 36 A |
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683114468 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
