The Electrolux 900 Series 12kg Front Load Washing Machine offers intelligent cleaning with IntelliDose, which automatically delivers the precise detergent dose for each load, reducing waste by up to 60-percent.
The IntelliQuick cycle washes a full 12kg load in just 45 minutes, while UltraMix technology ensures detergent is fully dissolved to prevent residue on clothes. The SmartSelect UI helps you customise cycles while guiding you to save energy, water, and time. Woolmark Blue certification guarantees gentle wool care, while VapourRefresh reduces odours and wrinkles in 30 minutes.
The Sanitise Program removes over 99-percent of bacteria and viruses, and SensorWash adapts the cycle to remove stubborn stains, ensuring optimal fabric care and outstanding washing results every time.
The IntelliQuick cycle washes a full 12kg load in just 45 minutes, while UltraMix technology ensures detergent is fully dissolved to prevent residue on clothes. The SmartSelect UI helps you customise cycles while guiding you to save energy, water, and time. Woolmark Blue certification guarantees gentle wool care, while VapourRefresh reduces odours and wrinkles in 30 minutes.
The Sanitise Program removes over 99-percent of bacteria and viruses, and SensorWash adapts the cycle to remove stubborn stains, ensuring optimal fabric care and outstanding washing results every time.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EWF1242R9SC |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 659 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Dark Onyx |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| LED Display | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 292 |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 104 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02380 |
Programs
| Number of Programs | 17 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Thailand |
|---|
Smart Features
| WiFi-enabled |
|---|
Other
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 292 Kwh |
| Number of Cycles | 17 |
| Water consumption | 104 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9315540420883 |
21 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 21 reviews
Most Recent
Great Machine
[This review was collected as part of a promotion.] Have had now for a couple of months and love the machine and size of the drum.
Easy to use and the intelligent cycle is one of my favourites.
Nice and quick and great water n electricity savings
Dud
[This review was collected as part of a promotion.] I bought this early January and the auto dose has never worked. It's taken 3.5 months to have someone replace half the machine. Im too scared to try the auto dose again because I had to tip out the last lot of detergent and fabric softner. I can't afford to keep replacing.
Electrolux kept cancelling my service to have the machine fixed and a couple times not notifying me when a new date was set.
Great Features
[This review was collected as part of a promotion.] Extremely happy that we picked this particular washing machine. The size is amazing when it comes to washing loads of towels or the king size bed linen, add in the multiple washing modes to get it exactly right every time not only for the clothes and what not but also for the amount of washing liquid and fabric softener used because of its auto load technology. Well worth the money in every aspect.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
