The Electrolux 700 Series 10kg Front Load Washing Machine delivers outstanding efficiency with the IntelliQuick cycle, washing a 10kg load in just 45 minutes. UltraMix technology ensures detergent is fully dissolved before it enters the drum, preventing residue on clothes.
SmartSelect UI allows you to tailor wash settings while guiding you to save energy, water, and time. The Woolmark Blue-certified cycle offers gentle care for wool garments, as safe as handwashing. Refresh clothes in 30 minutes with VapourRefresh, reducing wrinkles and odours. The Sanitise Program, verified by Swissatest, eliminates 99.99% of bacteria and viruses for a hygienic clean.
With DelicatesPlus for fragile fabrics and SensorWash to tackle stubborn stains, this washer provides powerful yet gentle cleaning.
SmartSelect UI allows you to tailor wash settings while guiding you to save energy, water, and time. The Woolmark Blue-certified cycle offers gentle care for wool garments, as safe as handwashing. Refresh clothes in 30 minutes with VapourRefresh, reducing wrinkles and odours. The Sanitise Program, verified by Swissatest, eliminates 99.99% of bacteria and viruses for a hygienic clean.
With DelicatesPlus for fragile fabrics and SensorWash to tackle stubborn stains, this washer provides powerful yet gentle cleaning.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EWF1043R7WC |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 659 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 230 |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02378 |
Programs
| Number of Programs | 13 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Thailand |
|---|
Smart Features
| WiFi-enabled |
|---|
Other
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 230 Kwh |
| Number of Cycles | 13 |
| Water consumption | 86 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9315540420289 |
40 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 40 reviews
Most Recent
10kg Electrolux Washing Machine
[This review was collected as part of a promotion.] Love it so much and how it can wash my clothes so well. Easy to use my kids do their own washing and enjoy it.
10kg UltimateCare 700 Front Loader
[This review was collected as part of a promotion.] Other family members have brought Electrolux washing machine's which are great economically to use besides giving a great clean to laundry items
Great features
[This review was collected as part of a promotion.] Bought 5 month ago and still going good
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
