Specifications & Manuals
Key Specifications
| Weight (kg) | 7.5 kg |
|---|---|
| Heating Capacity | 2.4 kW |
| Depth (mm) | 115 mm |
| Height (mm) | 400 mm |
| Width (mm) | 925 mm |
| Finish Colour | White |
Other Features
| Heater Type | Panel |
|---|---|
| Outdoor | |
| Portable | |
| Wheels |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | UK |
|---|
Other
| EAN | 9420033214433 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
