




Promotions
Enjoy maximum cooking flexibility with the Expanded FlexInduction Zone, which seamlessly connects multiple zones into one large heating area. Perfect for oversized pots, wide pans, roasting dishes, and teppanyaki plates, this cooktop adapts effortlessly to cookware of any shape or size.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PXY675DC1E |
| Depth (mm) | 527 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 606 mm |
| Cooktop Material | Induction Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Other
| EAN | 4242002848945 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch 60cm Series 4 Induction Cooktop PUJ611BB5H
$1,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 4600 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
