







Accessories & Add-Ons

Beko 60cm Stacking Kit with Built-In Shelf Graphite SKWS60M
The Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi combines efficiency, advanced fabric care, and modern connectivity. Steam-enhanced Ready to Wear cycles reduce wrinkles, making shirts and everyday clothing easier to iron, while the Hygienic Drying program eliminates dust mites and pollen, providing extra protection for sensitive skin; Allergy UK approved.
With 15 versatile programs including Cottons, Wool, Duvet, Jeans, Mix, Steam, and more, this dryer caters to all laundry needs. HomeWhiz Wi-Fi connectivity allows remote control, monitoring, and program customisation via smartphone.
Additional features include reverse tumbling, auto anti-creasing, LED display, delay timer, and combined filter for practical, user-friendly operation.
With 15 versatile programs including Cottons, Wool, Duvet, Jeans, Mix, Steam, and more, this dryer caters to all laundry needs. HomeWhiz Wi-Fi connectivity allows remote control, monitoring, and program customisation via smartphone.
Additional features include reverse tumbling, auto anti-creasing, LED display, delay timer, and combined filter for practical, user-friendly operation.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | BDPB903SG |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 48.5 kg |
| Depth (mm) | 672 mm |
| Height (mm) | 846 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Graphite |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty available via manufacturer redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 129 |
Other Features
| Features |
|
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Noise Level
| Noise when working | 62 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Smart Features
| WiFi-enabled |
|---|
Other
| Energy consumption | 129 Kwh |
|---|---|
| EAN | 8690842714887 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi Graphite BDPB903SG
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam BDPB802SW
$1,593
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 9kg Heat Pump Dryer Graphite with Steam and WiFi BDPB904HG
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Sensor Controlled WiFi Connected Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB904HW
$1,769
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
Amazing product
The dryer has been working fantastically. Very reliable machine.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.