Approved by Allergy UK, this dryer guarantees a hygienic drying experience. The Reverse Drum Mode reduces tangling, offering even drying for large items like bath towels and sheets.
Eco Gentle heat pump technology dries at a lower temperature of 60°c, preserving fabric colours and garment integrity, while also enhancing energy efficiency - making this dryer gentle on both your clothes and your bottom line.

Hygienic drying program
The Hygienic drying program provides a deep sterilisation of your laundry, killing the presence of live house dust mites and pollen. This sterilisation is possible due to the high temperature in this program.

Reverse drum mode
Less tangling means more even dying. The Reverse drum mode is a dedicated function that can be selected before or after the program starts. Recommended for bulky items like sheets or towels.

EcoGentle heat pump
EcoGentle heat pump technology means you can dry without draining the colours from your garments. Drying at a lower temperature (60°C instead of traditional 110°C) it is far gentler on your clothes.

AquaWave drum action
Drying takes its toll on your clothes, so Beko developed the AquaWave system’s curved door glass and specially-designed paddles that move the laundry in a wave-like action for gentler garment care.
Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | BDPB8010W |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 45.5 kg |
| Depth (mm) | 605 mm |
| Height (mm) | 846 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Black trim door with transparent porthole. |
| Stacking kit included |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Motor (Parts Only); Additional 3 Year Manufacturers Warranty available via manufacturer redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 135 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Cotton | |
| Synthetics | |
| Down Wear | |
| Mixed | |
| Shirts | |
| Hygienic | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Sports |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Noise when working | 64 dB |
|---|
| Origin | Turkey |
|---|
| Water Tank Full Indicator |
|---|
| Energy consumption | 135 Kwh |
|---|---|
| EAN | 8690842659485 |
Compare to similar items
Beko 8kg Sensor Controlled Heat Pump Tumble Dryer BDPB8010W
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 10kg Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB104HW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam BDPB802SW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi BDPB803SW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi Graphite BDPB903SG
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi BDPB903SW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer Graphite with Steam and WiFi BDPB904HG
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Sensor Controlled WiFi Connected Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB904HW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
30 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
