The Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi combines efficiency, convenience, and advanced fabric care. Steam-enhanced Ready to Wear cycles reduce wrinkles, making shirts and everyday clothes easier to iron, while the Hygienic Drying program eliminates dust mites and pollen, offering extra protection for sensitive skin.
With 15 versatile programs, including Cottons, Synthetics, Wool, Duvet, and more, it caters to every household need. Wi-Fi connectivity with HomeWhiz allows remote control, monitoring, program downloads and customisation via smartphone.
Additional features such as reverse tumbling, auto anti-creasing, LED digital display, delay timer and combined filter make this dryer a practical, modern solution for busy homes.
With 15 versatile programs, including Cottons, Synthetics, Wool, Duvet, and more, it caters to every household need. Wi-Fi connectivity with HomeWhiz allows remote control, monitoring, program downloads and customisation via smartphone.
Additional features such as reverse tumbling, auto anti-creasing, LED digital display, delay timer and combined filter make this dryer a practical, modern solution for busy homes.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | BDPB803SW |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 45.5 kg |
| Depth (mm) | 605 mm |
| Height (mm) | 846 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty via manufacturer redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 115 |
Other Features
| Features |
|
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Noise Level
| Noise when working | 62 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Smart Features
| WiFi-enabled |
|---|
Other
| Energy consumption | 115 Kwh |
|---|---|
| EAN | 8690842714863 |
| Efficient Product |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi BDPB803SW
$2,299
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 10kg Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB104HW
$2,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Sensor Controlled Heat Pump Tumble Dryer BDPB8010W
$1,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam BDPB802SW
$1,593
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi Graphite BDPB903SG
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi BDPB903SW
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer Graphite with Steam and WiFi BDPB904HG
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Sensor Controlled WiFi Connected Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB904HW
$1,769
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
38 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 38 reviews
Most Recent
Great dryer
We’ve had the dryer for a few weeks now. It’s a large drum, the black door looks great and so far has been pretty straight forward to use. I haven’t yet read the manual, but have used a few different settings.
Drying does take time - but that’s true for all Heat pump dryers, and the large drum means it can fit a couple of smaller loads.
So far very happy with the value for money and how non-scorched/tangled our clothes are. We love having our dryer inside without any condensation or mould build up!
Haven’t bothered with wifi - it’s not why we chose this machine so can’t comment on this.
Very Good
One of the best online stores. Easy to buy and fast delivery. The dryer is also easy to use with many options available. My favourite is the steam. Really good on towels, sheets etc.
Nice dryer for the price
Run nice and quiet. Build quality seems decent for the price.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
