It’s capable of an air extraction speed of up to 650m3/h, filtering the air through aluminium cassette filters. These filters can easily be washed by hand for optimal performance. LED lighting can be turned on to clearly illuminate your workspace. Quiet operation allows for a more pleasant environment.
With a stainless steel finish, this durable rangehood provides a stylish, sophisticated look to your kitchen. For added peace of mind, Beko offers a five year warranty.

Enjoy a well-lit cooking area
To help improve the usability of your cooktop’s working space, the rangehood features LED lights for keeping your cooking area illuminated.

Easy to clean
The removable grease filters are dishwasher safe and the stainless steel hood is easy to maintain - simply wipe with a damp cloth when you have finished cooking.

Powerful air extraction
Extracting a large volume of air each hour, this rangehood will keep your cooking area free of smoke and steam.

3 power levels
This rangehood lets you select between three power levels, depending on the demands of your cooking. Use the lowest level for gentle cooking, and use the most powerful level to clear the air of intense tasks like frying.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | BRH70UX |
| Weight (kg) | 7.3 kg |
| Depth (mm) | 296 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Power (W) | 194 W |
| Accessories included | 1 x Mesh Filter, 1 x Air Outlet Adaptor. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Optional Extra Ducting Kits Available online to add to your order** |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Facia Panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour+3 Years Extra Warranty by Registration with Beko |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Easy to Use 2 x 2 Watt LED Lamps 1 x Washable Aluminium Cassette Filter 1 x CF152 Included, Replacement Sold Separately |
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Centrifugal |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.55 m |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when working | 70 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Thermal overload protection |
|---|
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 8690842121739 |
22 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
