The spacious 82L gross oven capacity provides plentiful space to keep the entire family or all of your dinner guests happy. Eight oven functions, including full grill, means all your oven cooking needs are taken care of. To make cleaning easier, the back and side walls of the cavity are mounted with catalytic panels which absorb grease and reduces odours. The top of the unit features a vitroceramic cooktop with four cooking zones of various sizes. The sleek, smooth surface is easy to keep clean.
For extra peace of mind, Beko offers a five year warranty. Stylishly designed and finished with stainless steel, this appliances looks great in any kitchen.

Family-sized capacity
With plenty of gross capacity, this oven provides enough space to cook for large families and allows you to conveniently prepare a wide range of dishes with complete ease and precision. From roasts and casseroles to birthday cakes and profiteroles, make family meals a breeze with this spacious oven.

Simple, functional design
The multi-function oven with countdown timer offers seven oven functions including grill. Its large viewing window and inbuilt oven light ensures you can keep an eye on cooking progress at all times.

5 Year Warranty
Enjoy extra peace of mind and confidence in this product’s quality with a 5 year manufacturer’s warranty with registration.

Easy Cleaning With Steam
With SteamShine cleaning, your oven does the hard work for you. Simply pour a little water in the tray and let it work its magic. SteamShine will soften grease and food residue inside the oven so that all you need to do is wipe it away.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | BFC60VMX1 |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 605 mm |
| Height (mm) | 896 mm |
| Width (mm) | 593 mm |
| Accessories included | 1 x Cooking Tray (Standard), |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Wok burner | |
| Fish burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | +3 Years Extra Warranty by Registration with Beko |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● 8 Cooking Functions: Conventional Cooking, Fan Assisted Cooking, Bottom Heating, Fan Heating, Electric Grill, Low Grill with Fan, Bottom heating with fan, 3D Cooking and Defrost function for oven ● Multidimensional Cooking: Multidimensional cooking is the new generation of professional cooking technology that activates all heating elements on a multidimensional level. The upper, lower, and fan heating elements - combined with the fan - all work simultaneously to provide even heat and temperature distribution. ● Catalytic panels: Catalytic Panels: The catalytic panel mounted on the back or side walls of the oven cavity absorbs grease and reduces odours during cooking, making it easier to clean the oven without the need for heavy-duty cleansers. ● Removable Inner Oven Door Panel ● LCD display clock and timer ● Self-clean catalytic oven liners on back and side walls ● 5 Cooking Levels ● 1 x Standard Telescopic Shelving Fully Extendable ● Easy steam cleaning: Refer to page 26 of the instruction manual Cooking Power Zones ● Rear Left Zone: 1.2kW (140mm) ● Rear Right Zone: 1.7 kW (180mm) ● Front Left Zone: 0.7 kW / 1.7kw (120mm/180mm) Dual zone ● Front Right Zone: 1.20kW (140mm) |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 270 °C |
| Temperature Range - Minimum | 75 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| 3D function | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 8.2 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 35 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Residual heat indicator |
| Origin | Turkey |
|---|
| Oven Volume | 82 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8690842147760 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Beko 60cm Electric Stainless Steel Freestanding Oven BFC60VMX1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 82 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 90 cm Twin Fan Multifunction Built-in Oven BBO91271MDX
| Oven Volume | 127 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 60cm Dual Fuel Stainless Steel Freestanding Oven BFC60GMX
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 82 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 90 cm Black Twin Fan Freestanding Oven with Ceramic Cooktop BFCB917CMB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 127 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 60cm White Electric Freestanding Oven with Hot Plate Cooktop BFCB60EMW
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 72 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 90 cm Black Induction Multi Door Freestanding Oven BRC916IMB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 184 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 60cm White Electric Freestanding Oven With Ceramic Cooktop BFCB60VMW
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 72 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 60cm Pyrolytic Freestanding Oven with Induction Cooktop BFC60IPAN
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 81 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Beko 60cm Electric White Freestanding Oven BFC60VMW1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 82 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
39 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
