It’s capable of an air extraction speed of up to 700m3/h, filtering the air through effective baffle filters. These filters can easily be washed by hand or simply popped into your dishwasher. LED lighting can be turned on to clearly illuminate your workspace. Quiet operation allows for a more pleasant environment.
With a stainless steel finish, this durable rangehood provides a stylish, sophisticated look to your kitchen. For added peace of mind, Beko offers a five-year warranty.

Enjoy a well-lit cooking area
To help improve the usability of your cooktop’s working space, the rangehood features halogen lights for keeping your cooking area illuminated.

Powerful air extraction
Extracting a large volume of air each hour, this rangehood will keep your cooking area free of smoke and steam.

Easy to clean
The removable grease filters are dishwasher safe and the stainless steel hood is easy to maintain - simply wipe with a damp cloth when you have finished cooking.

5 Year Warranty
Enjoy extra peace of mind and confidence in this product’s quality with a 5 year manufacturer’s warranty with registration.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | BRH60CX |
| Weight (kg) | 14.6 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 710 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 2 x Stainless Steel Filters, 2 x Stainless Steel Flue Covers. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | 60 cm Stainless Steel Slim Pyramid Rangehood |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish |
| Rangehood Model Number | BRH60CX |
| Installation Note | Ducted Only. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Years (2 Years plus an extra 3 years by registration) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 700 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Rangehood Type: Slim Pyramid Shape Control Panel: Push Button Control Panel. Lighting: 2 x 2watt LED Lights Filter Type: Baffle Filters. Dishwasher Safe Filters: Yes. Ducted Option: Ducted only using optional extra ducting kits on the website |
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Automatic power off |
|---|
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when working | 75 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| EAN | 8690842156182 |
60 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
