
Aeroperfect Technology
The key to this oven’s spectacular baking, roasting, and grilling results. Aeroperfect provides uniform hot air distribution throughout the oven and minimises temperature fluctuations, ensuring consistent and precise cooking results every time you cook.

Telescopic shelves
The oven's telescopic runners ensure you can effortlessly put trays of food in the oven, and take them out, with ease and less resistance.

Catalytic liners
Catalytic liners in the interior of the oven take the effort out of cleaning by absorbing oil and fat splashes during cooking.

Halogen illumination
Keep an eye on the progress of your culinary creations without having to open the door. Halogen lighting illuminates the interior to give you full visibility without losing heat.
Specifications & Manuals
| Model Number | BBO6850MDX |
|---|---|
| Weight (kg) | 32.1 kg |
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Black |
| Notes | * 10amp Plug & lead Attached* |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass, Dark Stainless Steel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour, +3 Years Extra Warranty by Registration with Beko |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Catalytic Liner: Rear Wall Only. Easy Clean Inner Door Glass: Yes. Layers of Door Glass: 3 Aeroperfect Technology: provides uniform hot air distribution throughout the oven and minimises temperature fluctuation. Temperature Range From Low to High: 50 to 295 Degrees. Large Gross Capacity: 85Ltrs / 72 Usable. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Full grill | |
| Bottom heater with fan | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Origin | Turkey |
|---|
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8690842424175 |
| Combination Steam Ovens |
31 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

