Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BFR569DDX |
|---|---|
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 705 mm |
| Height (mm) | 1821 mm |
| Width (mm) | 908 mm |
| Accessories included | 2 x 10 Capacity Egg Trays. |
| Dispenser | Water only |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel |
Other Features
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Light type | LED |
| Number of shelves | 3 |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty via Manufacturer Redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 569 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 373 L |
| Freezer Volume | 196 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 520 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Door
| Default Door Hinge | French Door |
|---|
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Other
| A true family fridge | 569 L |
|---|---|
| Packaging dimensions | 1922 x 978 x 780mm |
| Energy consumption | 520 Kwh |
| Glass Door | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 8690842227240 |
Manuals & Downloads
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 3 reviews
Most Recent
Beko Again !
We bought this fridge as we liked the look of it - ie the layout - and because it was a Beko. We have a few Beko appliances now and find them a good quality for a fair price. Plus you get a 5 year warranty. This fridge started with a few issues - mainly due to the poor manual instructions. The manual related to two different fridges - one of which (ours) had two different models. Whoever wrote the manual does not speak English as a first language.
Still, once we got it all going - especially the auto ice machine it has gone like a dream. Producing good and plentiful ice - even for Qld conditions. It does have a good layout inside - once you work out where the best to place things is - is quiet - and looks very professional.
The ice issue is a problem ONLY because of the poor manual. As the fridge is VERY new, no-one seemed to know how it worked.
AoL were excellent as usual. But Beko is worth a thought if you are buying a new fridge or appliance.
Great Fridge
First time buying Beko and have to say it is an amazing Fridge .Hopefully it keeps on keeping on
Nice Fridge
Looks great easy access for products enjoying not fully set up yet with water as we are renovating 👍
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
