It’s easy to organise everything inside thanks to the combination of glass freezer shelving and freezer drawers. Save time from rummaging by ensuring everything is separate and organised. And you also have the bright internal LED ceiling light so you can quickly spot what you need. The double twist ice maker will give you plenty of ice supply for cold drinks in the summer, or to prepare cocktails for guests.
With a pristine white finish and beautifully crafted handle, this freezer from Beko is an elegant and fuss-free cold storage solution.

Prosmart Inverter Compressor
Ensuring greater energy-efficiency, quiet operation, and faster cooling, the Prosmart Inverter Compressor ensures this appliance provides perfect cooling and exceptional performance. This compressor also ensures the freezer adapts to temperature fluctuations, to provide the optimal environment for your food.

Reversible door for greater flexibility
Whether you’re renovating your kitchen, moving to a new home, or simply want to relocate the unit, the door opening can be reversed to better suit the space.

Double twist ice maker
Always have an ample supply of ice cubes thanks to the double twist ice maker. Whether you’re cooling down after a workout or entertaining guests, you can rely on this freezer for your ice cube needs.

Simple, immaculate design
With its minimalist design, impeccable white finish, and an externally located electronic control panel, this freezer is a perfect fit for the contemporary home.
Specifications & Manuals
| Model Number | BVF404W |
|---|---|
| Weight (kg) | 89 kg |
| Depth (mm) | 768 mm |
| Height (mm) | 1912 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty (Parts and Labour) plus 3 Year Additional Warranty via Redemption Directly from Manufacturer, 10 Year Warranty on Compressor Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 404 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 404 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 296 |
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm | |
| Freezer Type | Upright freezers |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Origin | Turkey |
|---|
| Cabinet Depth | 665 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| Pigeon Pair Type | Upright Freezers |
| EAN | 8690842433962 |
350 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
