You can dry 5kg of laundry in just one hour or opt for an energy-saving program. The Ready to Wear feature, powered by steam, ensures casual shirts come out ready to wear and business shirts with fewer creases, easing your ironing load.
With HomeWhiz technology, you can control and monitor your dryer from your smartphone, download new programs and set favourites for a customised drying experience.

Ready to Wear function
With the help of steam created by water mist, casual cotton shirts come out ready to wear and ironing is easier for business shirts as they are less creased - taking the hassle out of ironing for you.

Beko RapiDry
A hybrid type tumble dryer which merges conventional heater and heat pump technology, letting you choose between drying quickly or energy efficiently. You can even dry 5kg laundry in one hour.

Reverse drum mode
Less tangling means more even dying. The Reverse drum mode is a dedicated function that can be selected before or after the program starts. Recommended for bulky items like sheets or towels.

AquaWave drum action
Drying takes its toll on your clothes, so Beko developed the AquaWave system’s curved door glass and specially-designed paddles that move the laundry in a wave-like action for gentler garment care.
Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | BDPB104HW |
| Drying capacity | 10 kg |
| Weight (kg) | 48.5 kg |
| Depth (mm) | 675 mm |
| Height (mm) | 846 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Black door with chrome ring. |
| Stacking kit included | |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Inverter Motor (Parts Only); Additional 3 Year Warranty available via Manufacturer Redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 143 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Jeans | |
|---|---|
| Download Cycle | |
| Number of Programs | 14 Programs |
| Cotton | |
| Quick Dry | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Down Wear | |
| Mixed | |
| Hygienic | |
| Time Dry |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Noise when working | 62 dB |
|---|
| Origin | Turkey |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Energy consumption | 143 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 14 |
| EAN | 8690842573330 |
Compare to similar items
Beko 10kg Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB104HW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Sensor Controlled Heat Pump Tumble Dryer BDPB8010W
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam BDPB802SW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Beko 8kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi BDPB803SW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi Graphite BDPB903SG
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer with Steam and Wi-Fi BDPB903SW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Heat Pump Dryer Graphite with Steam and WiFi BDPB904HG
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Beko 9kg Sensor Controlled WiFi Connected Hybrid Heat Pump Dryer with Steam BDPB904HW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
5 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
